Görme Engelliler

Okululuzun Tarihçesi

KOZLU KILIÇ  ORTAOKULU’NUN KISA  TARİHÇESİ

 

           Okulumuz bugün bulunduğu Kılıç Mahallesi’nin Ereğli Kömür İşletmesinin Kılıç Ocakları faaliyetini sürdürürken, E.K.İ.kendi mühendisleri için 5 Adet hizmet evi inşa ettirmiştir. Daha sonra bunları diğer evler izlemiş.

           Kılıç bölgesi yerleşime açılınca çevrede sivil evler yapılmış.Böylece Kılıç Mahallesi oluşmuş.Kılıç Mahallesinin Kozlu’ya uzaklığı nedeniyle E.K.İ. çalışanlarının çocukları için okula ihtiyaç duyulmuştur.O zaman ki E.K.İ. Müessese Müdürü CEMAL ZÜHTÜ AYSAN tarafından şimdiki okul binası tek katlı 10 derslikli olarak inşa ettirilmiştir.Adına da Kılıç ocaklarından dolayı KILIÇ ÖZEL İLKOKULU adı verilmiştir.

           Kılıç Özel İlkokulu ;Kozlu Belediye Başkanı Haşmet BAYDAR, Kozlu Bölge Müdürü  CAFER ZADİL,Müessese Müdürü İhsan SOYAK’ın katıldığı törenle, Zonguldak Valisi Dr.Mithat ALTIOK tarafından 1947 yılında “ Özel Kılıç İlkokulu” olarak hizmete açılmıştır.

           O zamanki adıyla ilk Mesul Müdürlüğüne  HAMDİ BEY getirilmiş ve Kozlu İlkokulundan nakil gelen işçi çocuklarıyla 5 sınıf oluşturulmuştur. 1947 – 1948 Öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir. 1954 yılında başöğretmenliğe   

Nadide BİLGEHAN atanır.1965 yılında emekli olduktan sonra başöğretmenliğe Kemal KARAYAZICI atanır.

           Kozlu’daki Gar binasında eğitim öğretime devam eden ,yine E.K.İ.’ne bağlı Uzun Mehmet Özel İlkokulu’nun okul binasına toplum polisleri yerleştirilince, bu okul 1972 yılında Kılıç Özel İlkokulu binasına taşındı.Aynı binada iki ayrı müdürlük altında sabahçı- öğlenci olarak bir yıl çalışırlar.İki okul 1973 yılında Kılıç Özel İlkokulu olarak birleştirilir.

           1982  öğretim yılı sonuna kadar E.K.İ.’ne bağlı olarak eğitim öğretime devam eden okul, 14.12.1982 yılında E.K.İ.tarafından tapusuyla Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilerek özel okul statüsünden çıkarılmıştır.okul Müdürlüğüne Nebahat BERBER atanmıştır.Nebahat BERBER 1990yılında emekliye ayrılınca , okul müdürlüğüne Osman ÜÇÜNCÜ atanmıştır.

           1996-1997 öğretim yılında valilik oluruyla ilk ANA SINIFI açılmıştır.

           16.08.1997 tarihinde çıkartılan 4306 sayılı “sekiz yıllık zorunlu eğitim yasasıyla” KILIÇ İLKÖĞRETİM OKULU” adını aldı.

           1998 -1999 öğretim yılında İlköğretim uygulamaları 6. sınıf açılarak başlanmıştır.Osman ÜÇÜNCÜ’nün Attila İ.O. Müdürü olarak atanmasından sonra,20.05 2002 ‘de Kazım YAŞAR Müdürlük görevine başlamıştır.Kazım YAŞAR’ın Kozlu İ.O.Müdür olarak atanmasından sonra 03.07.2006’ da Vedat ÇIPA Okul Müdür Vekili olarak 02.07.2007 tarihinde Hasan KARAMANOĞLU nun Müdür olarak atanmasına kadar çalışmıştır.

          Şubat 2010 tarihinde Sınava dayalı olarak yapılan atamalar sonucunda Yaşar ŞEKERCİ okul müdürü olarak atanmıştır. 25.04.2011 tarihinde Yaşar ŞEKERCİ  Kozlu Namık Kemal İ.O. Müdürlüğüne atandı. Yerine atanan Kozlu Cumhuriyet İ.O. Müdürü Mustafa GİRGİN  25.04.2011 tarihinden itibaren görevine başlamıştır.

         Okul Müdürü Mustafa GİRGİN, Kılıç Mahallesi Muhtarı Yılmaz ŞEN, Kılıç İ.O. Okul Aile Birliğinin girişimleri sonucunda Kozlu Belediye Başkanı Ali BEKTAŞ’ın desteğiyle 2011 Ağustos’unda okulda tadilat yapılarak yenilenmiştir.